iPhone 5c

iPhone 5C: Prvý lacný smartfón od Apple

Značka Apple sa odjakživa spájala s prémiovými produktmi. Či už ušlo o ich prehrávače iPod, tablety iPad, telefóny iPhone alebo akýkoľvek výrobok. Používateľ hneď vedel, že čokoľvek slogom nahryznutého jablka nie je lacná záležitosť. Vyzerá to tak, že značka Apple už nikdy nebude rovnaká, nakoľko sa odhodlala k neočakávanému kroku. Jej novým zámerom je priniesť lacnejší smartfón, o ktorý túto kalifornskú spoločnosť prosilo mnoho fanúšikov. Jeho názov je vychádza z udaných eskových koľají a nesie označenie 5C. Tento model prichádza na trh v plastovom vyhotovení a menej konzervatívnych farbách, než na aké sme u Apple boli zvyknutí. Nie je celkom isté, či označenie lacnejší alebo lacný, pri tomto kúsku naozaj nesie svoje opodstatnenie a preto sa na podrobnosti pozrieme v tomto článku.

Ako to už býva, Apple rok čo rok predstavuje nové produkty, ktoré nahrádzajú tie aktuálne. Nový iPhone 5C má za úlohu nahradiť svojho predchodcu s označením iPhone 5. Ak sa však na oba modely pozrieme bližšie je nutné skonštatovať, že jediné čo Apple pri novom 5C musel urobiť, je prezliecť starý iPhone 5 do platov. Nech rátame ako rátame, nič iné než marketing s jediným cieľom- zarobiť, nám z toho nevychodí. iPhone 5C totiž naozaj nie je taký lacný, ako by sa mohlo zdať a jeho cena by sa rovnala aktuálnemu iPhonu 5, ak by ho Apple kvôli uvedeniu „nástupcu“ nesťahoval z predaja. iPhone 5C teda prináša už spomínanú plastovú konštrukciu, ktorú vystriedali prémiové materiály päťky. Na prednej strane prístroja sa prakticky nič nezmenilo a nový model spredu odlišujú iba plastové okraje, ktoré sú súčasťou zadného krytu.

Technické parametre

Máme tu 1,2Mpx prednú kameru s možnosťou nahrávania HD videa aklasické home tlačidlo. Medzi nimi sa nachádza 4“ Retina displej so zobrazením 16 miliónov farieb, rozlíšením 1 136 x 640 pixlov pri 326 ppi, čiže rovnaký ako u iPhone 5 no s tým rozdielom, že displej 5C už nechráni ochranné sklo Gorilla Glass. Na bočnej strane vidíme plastové tlačidlá obdĺžnikového tvaru, ktoré slúžia na zmenu hlasitosti a nahradili dizajnovo podarené okrúhle tlačidlá iPhone 5. Ich rozmiestnenie je úplne rovnaké, pričom ich dopĺňa aj prepínač tichého režimu, ktorý je možné nastaviť aj ako zámok automatickej orientácie obrazovky. Najväčších dizajnových zmien sa dočkáme pri pohľade na zadnú stranu. Tá je zaoblenejšia a stráca oddeľovacie horné a dolné tmavšie prúžky.

Celková konštrukcia a najmä jej zadná strana tak oproti iPhone 5 pôsobí naozaj veľmi lacným dojmom, čo sa u produktov s nahryznutým jablkom nikdy nestávalo. Zadnú stranu dopĺňa 8Mpx fotoaparát s LED bleskom, autofokusom a nahrávaním fullHD videí pri 30 snímkoch za sekundu. Na spodnej strane nájdeme konektor na pripojenie slúchadiel, ktorým je klasický 3,5mm jack, v strede je pre Apple zariadenia typický lightning konektor a na pravej strane vidíme jeden mono reproduktor. Rozmery telefónu sú 124x59x9 mm, takže iPhone 5C oproti 5ke narástol v šírke a hrúbke o 1mm, čo nie je až tak podstatný rozdiel. Novinkou sú dostupné farebné varianty, nakoľko iPhone 5C prichádza až v piatich farbách. Medzi nimi nájdeme žltú, modrú, zelenú, bielu a ružovú. Farebná zmena sa však vzťahuje iba na zadný kryt, pričom predný zostáva vždy v rovnakej čiernej farbe, čo pôsobí trochu čudným dojmom.

iPhone 5C zadná strana

iPhone 5C disponuje dvojjadrovým procesorom Apple A6 s pracovnou frekvenciou 1,2GHz, ktorému sekunduje pamäť RAM o veľkosti 1GB. Tieto špecifikácie však pre používateľa nie sú až tak dôležité, nakoľko je optimalizácia operačného systému iOS 7, ktorý tu nájdeme naozaj na vysokej úrovni v porovnaní s konkurenciou. V jednoduchosti to teda znamená, že telefón s daným hardvérom pobeží svižne a bez zasekávania. Podstatnejším parametrom zostáva teda dostupná pamäť. iPhone 5C prichádza v 8GB, 16GB alebo 32GB variante. Čo sa týka globálneho prenosu dát, iPhone 5C umožní prenášať dáta prostredníctvom GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA a HSDPA do rýchlosti 21Mb za sekundu. Samozrejmosťou je potom podpora Bluetooth 4.0 a Wifi so štandardom 802.11 a,b,g,n. Medzi ostatné funkcie patria GPS, prehrávanie MP3 skladieb, multitasking, možnosť minimalizovať aplikácie, prehliadanie dokumentov a akcelerometer.

Hodnotenie

Suma sumárum je teda každému jasné, že si Apple s novým iPhone 5C naozaj nerobilo ťažkú hlavu. Stačilo zobrať minuloročný iPhone 5, zbaviť ho prémiových materiálov, obliecť ho do lacno vyzerajúceho plastu, ktorý značke Apple naozaj nepristane, zbaviť jedného reproduktoru, zaobliť konštrukciu, zrušiť 64GB variant a nový model je na svete. Ak sa však pozrieme na uvádzaciu cenu, aj napriek prezentácii iPhonu 5C ako lacnejšieho telefónu od Apple, v skutočnosti naozaj nie je až takým lacným. Jeho aktuálna cena sa pohybuje od 234€ za 8GB, od 299€ za 16GB a od 322€ za 32GB variant.

Ak sa vám článok páčil, tak nám to dajte vedieť cez hodnotenie našej firmy na Google Maps. Ďakujeme.