iPhone 5s

iPhone 5S: Decentný upgrade „päťky“

Apple okrem vydania neštandardne označeného „lacnejšieho“ iPhonu 5C, tohto roku príde aj so štandardne vylepšeným minuloročným modelom s názvom iPhone 5S. Práve eskové modely patrili k tomu najočakávanejšiemu z portfólia Apple, nakoľko boli vždy zárukou mnohých funkčných vylepšení a noviniek, ktoré chýbali pôvodným modelom. Za zmienku určite stoja vydarené iPhone 3GS, či legendárny iPhone 4S. V tomto článku sa dozvieme, ako dopadol očakávaný upgrade iPhone 5 a čo máme od nového modelu 5S čakať.

iPhone 5S na prvý pohľad

Väčšina sveta očakávala od nástupcu vydareného iPhone 5 naozaj veľké veci. Začnime ale prvým pohľadom na toto zariadenie. Hneď pri ňom si všimneme, že dizajn prístroja zostáva rovnaký. Prvou a jedinou odlišnosťou prednej strany, podľa ktorej vieme iPhone 5 a iPhone 5S odlíšiť je domovské tlačidlo. To prešlo prvou zmenou od uvedenia iPhone (2007) a tento krát ho dopĺňa snímač odtlačkov prstov čo spôsobuje, že z tlačidla zmizol ikonický štvorček v jeho vnútri. Okrem lepšieho funkčného hľadiska je nutné podotknúť, že sa zlepšil aj jeho dizajn. Tlačidlo je tento krát čisté a doplnené okrajovým lemovaním podľa farebnej varianty zadného krytu. Zabudovaný snímač odtlačkov prsta umožní bezpečné zamknutie a odomknutie prístroja iba priložením palca používateľa. Tiež umožňuje kvalitné 360 stupňové snímanie Vášho palca, takže ho nebudete musieť umiestňovať vždy na milimeter presne ak ako po prvý krát.

Technické parametre

Zvyšok prednej strany zostáva rovnaký a zahŕňa 4“ Retina displej schopný zobraziť 16 miliónov farieb, s rozlíšením 1 334 x 640 pixelov pri 326 ppi, čiže rovnakým ako mal iPhone 5. Nad displejom nájdeme ešte prednú kameru, ktorá má známe 1,2Mpx rozlíšenie a umožňuje nahrávať HD video. Totožné sú aj hrany a spodná strana, kde nájdeme stereo reproduktory, 3,5mm jack konektor na pripojenie slúchadiel a Lightning konektor. Zadná strana je taktiež oproti svojmu predchodcovi bez zmien. Teda aspoň tých, ktoré vidíme na prvý pohľad. Tvorí ju 8Mpx fotoaparát, ktorý však prešiel mnohými vylepšeniami a dopĺňa ho duálny LED blesk. Tento fotoaparát umožňuje nahrávať fullHD videá pri 30 snímkoch za sekundu a HD videá až pri 120 snímkoch za sekundu. Prítomné sú aj stabilizácia obrazu a HDR. Novinkou pomocou ktorej môžeme na zadnej strane iPhone 5S od staršej 5ky rozoznať je aj nový zlatý farebný variant. Ten doplnil už známy čierny a biely. Rozmery prístroja sú 123,8mm x 58,6mm x 7,6mm pri hmotnosti 112 gramov.

iPhone 5S dotykový snímač

Najviac propagovanou novinkou sa stáva tohto roku 64 bitový procesor Apple A7, doplnený o pohybový co-procesor, ktorý je vďaka tejto novej technológii podľa výrobcu až 2x výkonnejší ako jeho predchodca. Apple po jeho predstavení tiež uviedlo, že jeho výkon používatelia pocítia naplno v budúcnosti, keď na trh pribudne viac náročnejších aplikácií. Výkon procesora a jedného gigabajtu pamäte RAM, naplno využije s iPhonom 5S aj nedávno predstavený iOS 7, ktorý ponúka úplne nový dizajn a množstvo funkčných noviniek. iPhone 5S bude k dispozícii v už známych pamäťových variantoch 16GB, 32GB a 64GB. V globálnych dátach však stále absentuje LTE a tak najrýchlejšie, čo Vám tieto dáta umožní preniesť je LTE do rýchlosti 21Mb/s. Samozrejmosťou v dnešnej dobe sú potom GPS, Bluetooh 4.0, akcelerometer, Wifi so štandardom 802.11 a,b,g,n, multitasking, minimalizácia spustených appiek, prehrávač MP3 skladieb, prehliadanie dokumentov a mnoho ďalších, zaujímavých funkcií spojených s novým iOS7 (dostupným od 18.9.2013). iPhonu 5S decentne narástla aj batéria z 1 440 mAh na 1 570 mAh. Nakoľko sa ale zvýšil výkon hardvéru a pridali nové funkcie, reálny nárast na výdrži prístroja tu určite nenastane. Pri uvedení iPhone 5S si určite mnoho používateľov brúsi zuby na starší iPhone 5 nakoľko sme zvyknutí, že po uvedení nového modelu klesne cena toho aktuálneho. Tento rok sa to však nestane, nakoľko Apple hodlá iPhone 5 (rovnako ako iPhone 4) úplne stiahnuť z predaja a jeho miesto nahradiť taktiež nedávno predstaveným, plastovým a „lacnejším“ iPhonom 5C.

Hodnotenie

Apple iPhone 5S je naozaj decentným vylepšením päťky. Jeho najväčšou devízou je 64 bitový procesor, snímač odtlačkov prsta a vylepšený fotoaparát. Všetko ostatné zostáva rovnaké, no dostupné to bude aj v zlatej farbe. Je už len na samotných majiteľoch iPhone 5, či sa im tento decentný upgrade oplatí podporiť kúpou a zbaviť sa svojho aktuálneho iPhone 5. Ak sa však na Apple telefóny chystáte aktuálne prejsť od iného výrobcu, na vydanie iPhone 5S sa Vám určite oplatí počkať. Jeho kúpu by ste tým pádom nemali ľutovať.

Ak sa vám článok páčil, tak nám to dajte vedieť cez hodnotenie našej firmy na Google Maps. Ďakujeme.