iPhone 6
Od admin / iPhone / / 0 Komentárov

iPhone 6: logický posun vpred

Rok ubehol ako voda a my tu znova máme predstavenie novej vlajkovej lode kalifornského gigantu, s logom nahryznutého jablka. Apple to tento rok poňal inak a my sa prvý krát u neho dočkáme smartfónu s uhlopriečkou väčšou ako je 4“, pričom rovnako prvý krát pôjde rovno o dva modely s označením 6 a 6 Plus. Týmto krokom Apple mnohých svojich fanúšikov prekvapil, sklamal, no naopak mnohých potešil. Tak, či onak sa jedná určite o jeden z najočakávanejších smartfónov roka. My sa v tomto článku pozrieme na prvý z nich. Čo nám nový iPhone 6 teda ponúka ?

Čo je nové na pohľad?

Ak nerátame predošlý model s označením 5S, je iPhone 6 prvým, novým a základným modelom spoločnosti Apple, na ktorom sa nepodieľal jej vizionár, ktorý celú firmu dostal tam kde je teraz- Steve Jobs. Všetci s napätím očakávali, kam Apple posunie svoju vlajkovú loď bez jeho prítomnosti, ktorá patrí k tým najexkluzívnejším kúskom na trhu. Prvým krokom k zmene, viditeľným hneď na pohľad, je dizajn a displej, ktorý narástol na veľkosť 4,7 palca. Z môjho pohľadu sa jedná o logický krok, vzhľadom na konkurenciu v kategórii high-end, ktorá displeje zväčšila už dávno predtým. Tento krok poteší najmä používateľov, ktorým sa predošlé iPhone telefóny páčili, no nevyhovovala im na dnešnú dobu pomerne malá uhlopriečka 4“. Čo sa samotného displeja týka, ide o Retinu s rozlíšením 750 x 1 334 b, čiže o 36% vyššie než ponúka iPhone 5S, hustotou 326 pixelov na palec a už spomínanou uhlopriečkou 4,7“. Retina displeje od Apple patria naozaj k tomu najkrajšiemu čo trh ponúka, no ako vidíte, hustota pixelov u iPhone 6 sa oproti predošlému modelu 5S s nižšou uhlopriečkou nezmenila, čo papierovo tento model degraduje, aj keď spoznať rozdiel voľným okom je trošku náročnejšie. V tomto aspekte novinku od Apple poráža na plnej čiare napríklad LG G3, ktorý ponúka hustotu 538 ppi. Ak ste však na iPhone „retiny“ už zvyknutí, určite budete spokojní aj u novej šestky. S displejom logicky narástlo aj telo telefónu, ktoré tento krát ponúka rozmery 138 x 67 x 6,9 mm, z ktorých je evidentné, že nový iPhone od svojho predchodcu nie je len väčší ale aj tenší.

iPhone 6 kamera

Na prvý pohľad taktiež upúta aj nový dizajn prístroja, ktorý sa samozrejme znovu skladá z kvalitných materiálov, je oblejší, na zadnej hornej a dolnej strane ho oddeľujú prúžky, prítomný je hliník a dizajnovou novinkou je aj vystupujúci objektív fotoaparátu. Na prednej strane nájdeme 1,2Mpx kameru s HD videom a HDR. Spodnú plochu prednej strany tvorí už tradičné hlavné tlačidlo, znovu obohatené o čítačku odtlačkov prstov, ktorá je opäť o niečo kvalitnejšia a hlavne rýchlejšia. Samozrejmosťou spodnej strany je Lightning konektor a dvojica kvalitných reproduktorov, ktoré sú
znovu o niečo lepšie ako u minuloročného 5Ska. iPhone 6 prichádza znovu s trojicou známych farieb Silver (strieborná), Gold (zlatá) a Space Gray (vesmírna šedá).

Technické parametre

Z dizajnových noviniek, ktoré sú na pohľad viditeľné prejdeme na novinky pod kapotou prístroja, kde sme sa taktiež dočkali mnohých zmien. Srdcom iPhone 6 je nový, dvojjadrový, 64 bitový procesor Apple A8 (20nm), ktorý podľa Apple ponúkne o 25% vyšší výkon ako iPhone 5S. Procesoru sekunduje pamäť RAM o veľkosti 1GB a celý smartfón je poháňaný systémom iOS 8. iPhone 6 bude dostupný v 16GB, 64GB a 128GB variante. Na zadnej strane nájdeme fotoaparát s LED bleskom, 8Mpx rozlíšením, autofokusom, nahrávaním (1080p) fullHD videí pri 30 snímkoch za sekundu a pri 240fps počas slow motion snímania, čo je naozaj slušné číslo. Globálny prenos dát zabezpečí GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA a LTE do rýchlosti 150Mbps. O lokálny prenos dát sa postará Bluetooth vo verzii 4.0, microUSB, Wifi podporujúce štandardy 802.11( a,b,g,n,ac), NFC a tiež HDMI cez MHL. Samozrejmosťou sú tiež rôzne senzory, GPS, podpora multitaskingu a prehliadania dokumentov. Čo sa týka batérie, tá narástla na kapacitu 1 810 mAh, čiže ide podľa Apple o 18% výkonnejšiu batériu oproti svojmu predchodcovi. S výkonom batérie narástol aj výkon hardvéru, či pribudli nové funkcie, takže rozdiel vo výkone batérie v praxi bude skôr markantný.

Hodnotenie

Nuž ako vidíte, Apple si pre nás tento rok pripravil naozaj mnoho zmien, ktoré začínajú dizajnom a končia technológiami, použitými v jeho najnovšom zariadení iPhone 6. Ten na prvý pohľad určite priláka viacero fanúšikov, ktorí túžia po telefóne od spoločnosti Apple s väčšou uhlopriečkou. Poslednou vecou o ktorej sa zostáva zmieniť je cenovka samotného zariadenia, ktorá je nastavená pomerne vysoko, ako sme už u Apple zvyknutí. iPhone 6 si teda budete môcť zaobstarať za cenu 699€, pri najnižšej 16GB variante.

Ak sa vám článok páčil, tak nám to dajte vedieť cez hodnotenie našej firmy na Google Maps. Ďakujeme.