iPhone 7 farebné varianty

iPhone 7 a iPhone 7 Plus predstavené, čo ponúknu ?

Je to pár dní, čo kalifornská spoločnosť Apple predstavila dvojicu nových smartfónov pre tento rok, v štandardnom septembrovom termíne. Mnohí sme od špeciálneho Apple Eventu očakávali naozaj veľa a svet svoje oči najviac upieral na iPhone 7 a iPhone 7 Plus. Tieto dva modely sa vzhľadom radikálne od svojich predchodcov síce nelíšia, no rozhodne majú čo ponúknuť. Poďme sa teda pozrieť na všetky detaily.

Vizuálna stránka bez veľkých zmien

Pri pohľade na prednú stranu oboch zariadení v štandardných farbách, by len málo ktorý znalec našiel akúkoľvek zmenu. A ten, kto by ju našiel by sa za znalca nemal považovať, nakoľko sú spredu tieto smartfóny rovnaké ako ich predchodcovia. Za zmienku prednej strany určite stojí displej, predná kamera a domovské tlačidlo, ktoré je po prvý krát úplne nové. Čo sa týka displeja, iPhone 7 disponuje 4,7“ Retina displejom, ktorý ponúkne rozlíšenie 1 334 x 750 pixelov. Pri iPhone 7 Plus sme sa zastavili na uhlopriečke 5,5“ s Full HD rozlíšením 1 920 x 1 080 pixelov. Oba displeje sú teda po stránke rozlíšenia rovnaké, aké ponúkli ich predchodcovia. Zmena sa týka toho, že tieto displeje ponúknu o 25% vyšší jas a podporu štandardu DCI-P3, ktorý zaručuje o 25% širšie farebné spektrum. Vracia sa tiež technológia 3D Touch, ktorú poznáme z iPhone 6S pre analýzu sily dotyku, pričom pri rôzne silných stlačeniach ponúka operačný systém rôzne možnosti. Čo sa týka prednej kamery, tá ponúkne po novom nie 5 ale 7Mpx snímač s optickou stabilizáciou u oboch modelov.

iPhone 7 farebné varianty

Prvý krát v histórii nové domovské tlačidlo

V prípade prednej strany za zmienku stoji určite aj domovské tlačidlo, ktoré prešlo veľkou zmenou. Vyzerá síce na prvý pohľad rovnako, no už sa nejedná o hardvérové a teda tlačidlo, ktoré môžeme fyzicky stlačiť, ale o dotykovú variantu, ktorá reaguje na silu dotyku, no tiež ponúka tzv. haptickú odozvu. Tá používateľovi vytvára akúsi ilúziu stlačenia, pričom túto technológiu poznáme už z touchpadov nových MacBookov a Macbookov Pro. Prvé reakcie novinárov, ktorí si už mali možnosť nové iPhony vyskúšať, však hovoria o nepodarenom domovskom tlačidle. Jeho použitie teda bude určite v začiatkoch vyžadovať zvyk a možno vám nepríde príjemné, ak ste zvyknutí na fyzické stláčanie. Súčasťou tohto domovského tlačidla je samozrejme aj čítačka odtlačkov prsta.

iPhone 7 predný displej

Stereo reproduktory, absencia 3,5mm jacku a vodeodolnosť realitou

Keď sa pozrieme na okraje nových iPhonov 7 a 7 Plus zistíme, že majú štandardné prvky ako ich predchodcovia s tým rozdielom, že horná a dolná strana ponúka vlastný reproduktor a asi najviac nám udrie do očí fakt, že týmto telefónom chýba 3,5 mm jack konektor, ktorý používame na pripojenie slúchadiel. Oba smartfóny totiž obsahujú iba Lightning konektor.
V tomto prípade budú mať používatelia tieto možnosti: buď sa zbavia svojich obľúbených slúchadiel s 3,5mm jackom, nechajú si ich a použijú redukciu, ktorá bude súčasťou balenia, prejdú na slúchadlá s Lightning konektorom (tiež súčasťou balenia), alebo dajú priestor počúvaniu hudby prostredníctvom bezdrôtového bluetooth prenosu. V prípade konštrukcie mnohí fanúšikovia už dlhší čas požadovali aj vodeodolnosť. Tieto prosby Apple tohto roku skutočne vyslyšal, nakoľko oba predstavené smartfóny ponúkajú vodeodolnosť štandardu IP67. Pre používateľov to znamená, že ich nový iPhone bude odolný voči postriekaniu vodou a prachu. V prípade ponorenia aktuálne informácie udávajú, že by iPhone 7/7 Plus mal
zvládnuť ponorenie do vody v hĺbke 1 metra po dobu 30 minút. Toto experimentovanie sa však neodporúča, nakoľko reklamačné podmienky Apple udávajú, že v prípade poškodenia telefónu vodou vám reklamácia nebude uznaná. Na odolnosť voči vode a prachu sa teda môžete spoliehať iba v neočakávaných situáciách, kedy sa váš telefón ocitne v nepríjemnostiach len tak z nenazdajky.

iPhone 7 vodeodolný

Rámiky sú minulosťou, prichádza duálny fotoaparát

Pri pohľade na zadnú stranu nových iPhonov zistíme, že rámiky už v Apple vyšli z módy. Stále tam však zostáva len akýsi nevkusný lem, ktorý však skvele maskuje biela a tmavé varianty. U tých vidíme pekný čistý dizajn zadnej strany, ktorá ponúka iba fotoaparát, QuadLED blesk
s rôznymi úrovňami nasvietenia, dvoma teplými a dvoma chladnými farbami, logo odhryznutého jablka a nápis iPhone, ktorý je tento krát bez poradového čísla. Fotoaparáty oboch zariadení prešli zmenami k lepšiemu, no najväčšej zmeny sa dočkal iPhone 7 Plus. Kým klasický variant ponúka jeden fotoaparát s rozlíšením 12Mpx, optickú stabilizáciou, 3x dlhšiu expozíciu, lepší objektív, podstatne rýchlejšie zaostrovanie a možnosť točiť 4K video v 60 snímkach za sekundu, ktorú ponúka ako prvý telefón na svete. To všetko ponúka aj model 7 Plus s tým rozdielom, že jeho fotoaparát je duálny. Ten ponúka dva objektívy s tým, že jeden je tradičný a druhý je určený na snímanie vzdialených objektov. To umožní používateľom využívať skutočné, dvojnásobné digitálne priblíženie. Fotiť môžete samostatne buď jedným, alebo oboma objektívmi, ktoré spolupracujú vďaka operačnému systému. V súvislosti s fotoaparátmi Apple ukázalo aj ich výsledné snímky, ktoré boli skutočne krásne.

iPhone 7 fotoaparát

Vysoký výkon bez 16GB varianty

iPhone 7 a 7 Plus poskytnú štvorjadrový procesor Apple A10 Fusion. Ten je podľa výrobcu až o 40% výkonnejší a rýchlejší, než procesor A9, ktorým disponovala predchádzajúca generácia. 2 jadrá sú určené pre maximálny výkon a 2 pre nenáročné operácie. Okrem lepšieho výkonu tento procesor sľubuje tiež úsporu energie, ktorá súvisí s použitím dvoch úspornejších jadier, s poskytnutím jednej pätiny výkonu maxima druhej dvojice. Procesor dopĺňa nový grafický čip, ktorý je údajne až 240 krát výkonnejší než ten, ktorý ponúkal iPhone v roku 2007. Na sile nabrala aj operačná pamäť, kde iPhone 7 ponúka 2GB a iPhone 7 Plus až 3GB. Vysoký výkon používatelia využijú napríklad pri náročných hrách alebo editácií fotografií vo vysokokvalitnom formáte RAW, čo je novinkou operačného systému iOS 10, ktorý bude k dispozícií všetkým používateľom už v utorok. Apple sa tohto roku rozhodlo ešte pre jednu významnú zmenu v podobe toho, že 16GB variant ich smartfónov sa stáva minulosťou. Nové iPhony teda ponúknu 32GB, 128GB a 256GB pamäťové varianty.

iPhone 7 pri hre

S absenciou 3,5mm jacku aj nové slúchadlá

Ak ste sa rozhodli, že pri prehrávaní hudby vo vašom iPhone 7 využijete možnosť bezdrôtového prenosu prostredníctvom bluetooth, Apple má pre vás aj konkrétne riešenie v podobe nových bezdrôtových slúchadiel AirPods. Ich súčasťou je infračervený senzor, ktorého úlohou je zistiť, či ich máte v ušiach. Ak áno, začnú okamžite prehrávať vašu obľúbenú hudbu. V prípade, že si z ucha vyberiete čo i len jedno slúchadlo, hudba sa okamžite pozastaví a bude pokračovať až po jeho opätovnom vložení späť do ucha. Okrem toho tieto slúchadlá ponúkajú vstavaný mikrofón, ktorý využijete počas hovorov alebo pri ovládaní hlasovej asistentky Siri, tiež dotykovú plochu pre jednoduché ovládanie a systém potláčania okolitého šumu. Súčasťou ich balenia je tzv. dobíjacie puzdro, pričom s jeho použitím dokážu tieto slúchadlá ponúknuť výdrž až 24 hodín, bez neho je to 5 hodín. V ich neprospech hrá pomerne vysoká cena, otázna kvalita zvuku a tiež to, že sú veľmi náchylné aby sa stratili, prípadne vám ich niekto ukradol.

AirPods

AirPods pri použití

Dátum vydania a ceny

Apple spustil predobjednávky na ich nové telefóny 9. septembra s tým, že prví zákazníci ich budú mať doma už 16. septembra. Dodávky k nám sú naplánované o týždeň potom. Čo sa týka farieb, iPhone 7/7 Plus budú dostupné v známych farbách zlatej, striebornej, ružovej, matnej čiernej i novinke- jet black (lesklá čierna), ktorá vyzerá úžasne, no údajne je náchylná na poškriabanie. V tomto prípade Apple apeluje na zákazníkov, aby pri svojom iPhone používali ochranné puzdro.

iPhone 7 zadné strany
Ceny pre iPhone 7 sú nasledovné:
32GB- 759€
128GB- 869€
256GB- 979€

iPhone 7 Plus
32GB- 899€
128GB- 1 009€
256GB- 1 119€

AirPods
141€, dostupné od konca októbra

Ak sa vám článok páčil, tak nám to dajte vedieť cez hodnotenie našej firmy na Google Maps. Ďakujeme.