iPhone 8

iPhone 8 dorazí už tento rok. Na čo všetko sa čaká?

Rok 2017 je pre kalifornskú spoločnosť Apple naozaj výnimočný. Tento rok si totiž pripomenieme 10. výročie vzniku ikonického iPhonu a Apple by malo mať v plánoch niečo naozaj výnimočné. Do predstavenia iPhone 8 zostáva síce ešte niekoľko mesiacov, ale kvôli ambicióznym plánom v Cupertine už po internete kolujú mnohé zvesti, odhalenia a dohady o tom, čo nás s novým iPhonom čaká.

Dokáže teda Apple už po niekoľkýkrát potvrdiť svoju pozíciu lídra, zbaviť sa nálepky stagnujúcej spoločnosti a priniesť revolúciu presne takú, akú spôsobil prvý iPhone pred rokmi?

iPhone 8 dorazí už tento rok, čo všetko o ňom vieme?

Podľa posledných dohadov má Apple testovať viac ako 10 prototypov nového iPhone. Pre dnešok teda nie je úplne jasné, ktorý z týchto prototypov iPhone 8 sa napokon dostane až k nám. Dohady hovoria o tom, že sa tohto roku dočkáme radikálneho redizajnu ďalšieho nástupcu jablčných telefónov, ktorý prinesie rozloženie displeja od okraja k okraju.

Zmiznúť by mali aj horná a dolná brada prístroja na prednej strane čo znamená, že by veci ako TouchID, slúchadlo a predná kamera museli byť integrované priamo v displeji. Šlo by teda možno o niečo podobné, ako predviedlo Xiaomi so svojim modelom Mi Mix, čo by tiež znamenalo stratu domovského tlačidla.

Čo sa týka konštrukcie, do hry by sa malo vrátiť znova sklo, ktoré nahradí už dlhšie zaužívaný hliník. Johny Ive sa totiž nechal počuť, že by rád svetu predstavil nový iPhone, ktorý bude vyzerať ako sklenená tabuľka. Apple by tento rok chcelo tiež predstaviť bezdrôtové nabíjanie, čím sa zdá krok použitia skla naozaj logický.

Odhad iPhone rozmerov

Čo sa týka rozmerov, iPhone 8 by mohol byť v tomto smere podobný ako aktuálne modely. Dohady však naznačujú, že by uhlopriečky displejov mali niesť rozmery až 5,8“ a 5,15“. Klasické rozmery displejov 4,7“ a 5,5“ by mali zostať zachované s tým, že sa zvyšok úžitkovej plochy displeja využije na virtuálne tlačidlá. Tie by mali nahradiť súčasné domovské tlačidlo.

V prípade použitia technológie displeja, by tento rok malo ísť o OLED displej, ktorý umožní Apple priniesť tenšie zariadenie spotrebujúce menej energie. OLED displej ponúkne tiež vyšší kontrastný pomer, vernejšie farby a umožňuje bočné zaoblenie, ktoré sme videli napríklad u loňského Samsungu Galaxy S7 Edge. Oveľa lepšie by na tom mala byť aj samotná batéria a to nie len vďaka nasadeniu energeticky šetrnejšieho displeja, ale aj vďaka nárastu jej kapacity, ktorá sa odhaduje na 2700 mAh. Ide o hodnotu, ktorá sa približuje k modelu iPhone 7 Plus.

Špecifikácie, ktoré by sme mali vidieť v iPhone 8:

  • nová generácia Apple procesoru, pravdepodobne A10X alebo A11
  • telo zo skla a nerezovej ocele
  • bezdrôtové nabíjanie
  • virtuálne, resp. žiadne domáce tlačidlo
  • zvýšená odolnosť voči vode a prachu
  • duálna kamera, ktorá umožní AR funkcie
  • podpora pre Apple Pencil
  • snímač dúhovky oka, ako alternatívu k snímaču odtlačkov prstov
  • nové farby, vrátane červenej
  • vyššia cenovka, ktorá by mohla presiahnuť až 1 000 dolárov

iPhone 8 displej

Okrem rozľahlého displeja na celú prednú plochu, možných zahnutých okrajov, použitia skla, vyššej cenovky, novej farby a ďalších noviniek sa hovorí aj o tom, že by Apple malo predstaviť ešte tretí model iPhone, ktorý by niesol názov iPhone 8 Pro. Išlo by o akúsi náhradu iPadu pre kreatívcov a umelcov, ktorá by podporovala Apple Pencil, umožňovala používať rukopis, pokročilú úpravu fotografií, robenie poznámok a podobne.

Veľká  zmena by mala zasiahnuť aj napájanie populárneho Lightnig konektora, ktorý začal Apple v iPhonoch používať pred piatimi rokmi. Teraz by ho malo nahradiť viac používané rozhranie USB-C. Táto zmena bude určite krokom správnym smerom, čo ale nepoteší ľudí, ktorí už používajú dodatočné príslušenstvo k iPhonom s pripojením cez Lightnig konektor.

Hovorí sa tiež o tom, že by sme znovu mali prísť o najnižší pamäťový variant, ktorým je aktuálne 32GB verzia. Niektoré dohady dokonca tvrdia, že vnútorná pamäť iPhonu 8 má začínať až na skutočne veľkej kapacite 128GB, čo je tiež jedným zdôvodov aktuálnych cenových prognóz.

Prehľad vlastností a noviniek vyzerá teda naozaj zaujímavo, anám už zostáva len počkať pár mesiacov, kedy uzrie svetlo sveta finálna verzia iPhone 8, o ktorej Vás budeme v pravý čas detailne informovať.

Ak sa vám článok páčil, tak nám to dajte vedieť cez hodnotenie našej firmy na Google Maps. Ďakujeme.

Napíš komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.