iPhone SE

iPhone SE: výkonný návrat ku koreňom

Po vydaní historicky prvých, väčších smartfónov od spoločnosti Apple, sa tento kalifornský gigant rozhodol vyhovieť aj zákazníkom, ktorým telefón s veľkosťou displeja väčšou než 4“ nevyhovuje. Odpoveďou na ich sťažnosti je najvýkonnejší malý smartfón na trhu s názvom iPhone SE. Ten prináša špičkový výkon, skrytý v malom tele a dizajne, ktorý vychádza z obľúbených modelov iPhone 4S a iPhone 5. Dá sa povedať, že ide o akýsi návrat, či znovuzrodenie týchto pôvodných modelov s aktuálnym hardvérom. Poďme sa spolu pozrieť na detaily, ktoré sú pre iPhone SE charakteristické.

Technické parametre

iPhone 6 bol pre Apple logickým krokom vpred, najmä čo sa týka uhlopriečky displeja, ktorá prvý krát narástla zo 4“ na 4,7“ a potešila mnohých fanúšikov. Apple sa ale rozhodlo vyhovieť aj tým, ktorí si želali nový model, no ich prioritou sú aj kompaktné rozmery ich zariadenia, ktoré dokážu ovládať kedykoľvek jednou rukou bez toho, aby sa museli obávať, že im telefón spadne. Tento moment otvoril priestor pre netypicky označený iPhone SE. Ním sa Apple rozhodlo zaplniť dieru medzi 4“ telefónmi vo svojom portfóliu. Telefón pri prvom pohľade pripomína staršie modely s obľúbeným dizajnom, pričom je takmer na nerozoznanie od posledného „štvor-palca“ 5S. Zmenu na prvý pohľad zbadáte len na zadnej strane telefónu, kde je označenie SE. Prístroj sa na prednej strane pýši už spomínaným 4“ Retina displejom, s rozlíšením 640 x 1 136 bodov a hustotou 326 pixelov na palec. Čiže sa dá hovoriť o akejsi klasike, na akú sme u Apple zvyknutí z posledných modelov. Treba však podotknúť, že oproti väčšiemu bratovi 6S, od ktorého si toho iPhone SE mnoho požičiava, tu nenájdeme displej s podporou 3D Touch. Pod displejom nájdeme štandardné home tlačidlo, ktoré obsahuje od vydania iPhone 5S čítačku odtlačkov prstov. Tento krát v poslednej generácii, ktorá sa vyznačuje väčšou presnosťou dotyku a najmä rýchlosťou snímania.

iPhone SE na čiernom stole

Hore sa nachádza samozrejme slúchadlo a predná kamera. Tá ponúka rozlíšenie 1,2Mpx, možnosť nahrávania HD videa a HDR. Rozmery smartfónu SE si viete veľmi presne predstaviť, ak ste už niekedy predtým držali v ruke iPhone 5S. Sú totiž úplne totožné a teda ide o rozmery 124 x 59 x 8 mm s rovnakým rozmiestnením ovládacích prvkov po stranách, kde na pravej nájdeme zásuvku pre nano-SIM. Zadná hliníková strana taktiež neprekvapí a pozeráte sa prakticky na iPhone 5S, ktorý je samozrejme označený nápisom SE, čo je jedinou novinkou. Zmienku si zo zadnej strany zasluhuje ešte fotoaparát. Ten ponúka rozlíšenie 12Mpx, dvojfarebný TrueTone LED blesk, autofokus a nahrávanie videí v 4K, s rozlíšením 3 840 x 2160 bodov pri 30 snímkoch za sekundu. Samozrejmosťou sú tiež slow-motion HD videá a panoráma do 63Mpx. Dizajn teda neprekvapuje absolútne ničím, no priaznivcov predchádzajúcich modelov stále dokáže potešiť. Novinkou, ktorú si požičiava iPhone SE od väčšieho brata 6S je ešte ružovozlatá farba, ktorá poteší najmä ženské osadenstvo. Okrem nich sú k dispozícii ešte štandardné farby- kozmická šedá, strieborná a zlatá.

Ružovozlatá farba však zďaleka nie je to jediné, čo si menší brat iPhonu 6S od neho požičiava. Tým najzaujímavejším pre používateľa zostáva výkon, kde iPhone SE prináša všetok aktuálny hardvér od Apple z ich najvýkonnejšieho modelu 6S. A práve tu si tento malý prírastok do rodiny Apple zaslúži rešpekt. Srdcom telefónu je procesor s čipom Apple A9, ktorý prináša 64 bitovú architektúru a štandardne mu dopomáha pohybový koprocesor v najnovšej generácii M9. Bez ohľadu na bližšie technické špecifikácie tohto procesoru treba podotknúť, že v spojení s najnovším operačným systémom iOS9 ide o naozaj výkonné zariadenie. Procesoru sekunduje operačná pamäť ktorej veľkosť je rovnako ako u iPhone 6S 2GB. Model SE je dostupný v 16GB a 64GB pamäťových variantoch. O vaše globálne dáta sa postarajú GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA a najrýchlejší štandard LTE. Lokálny prenos dát ošetrí Bluetooth vo verzii 4.2, Wifi s podporou všetkých štandardov 802.11 a obmedzené NFC, ktoré poslúži iba na ApplePay, žiaden prenos súborov teda nečakajte. Samozrejmosťou je prítomnosť GPS, Lightning konektoru a pozornosť si zaslúži aj batéria, ktorá je tento krát o niečo lepšia a ponúkne o niečo dlhšiu výdrž ako napríklad iPhone 5S.

Hodnotenie

Ako vidíte, iPhone SE je pre Apple akýmsi návratom ku koreňom. Z dizajnového hľadiska neprináša naozaj nič nezvyčajné ani nové. Naopak, vracia sa k pôvodnému, obľúbenému dizajnu a vypočúva prosby fanúšikov, ktorý si potrpia na menší telefón. To všetko svnútornosťami aktuálne najvýkonnejšieho modelu z rodiny Apple- iPhone 6S. Pre mnohých je teda tento smartfón jasnou voľbou, no keď si už od iPhone 6S požičiava toľko z jeho hardvéru, zamrzí absencia 3D touch displeja. Cena iPhone SE je u nás aktuálne stanovená od 429,50€.

Ak sa vám článok páčil, tak nám to dajte vedieť cez hodnotenie našej firmy na Google Maps. Ďakujeme.