Ikona batérie smartfónu

Starostlivosť o batériu vo Vašom smartfóne

Počas používania našich telefónov sú batérie jednou zo súčastí, ktorú si takmer vôbec nevšímame. Áno takmer, pretože kým väčšina z nás žije v strachu z toho, kedy sa nám batéria vybije, popri tom zabúdame na starostlivosť o jej dlhšiu životnosť. Raz totiž príde čas, kedy batéria ukončí svoj životný cyklus, ktorý tvorí väčšinou 300-500 cyklov a stratí svoju výdrž. Ako si teda udržíme silu našej batérie čo najdlhšie ? Presne na túto otázku Vám dá odpoveď nasledujúci článok, ktorý ponúkne niekoľko tipov.

Rôzne typy batérií

V prvom rade si treba ujasniť, aký typ batérie sa nachádza vo Vašom smartfóne. Dnes patria k najrozšírenejším typom batérie s označením NiMH, NiCd alebo Li-ion. U prvej dvojice spomenutých hrá významnú rolu v ich životnom cykle tzv. pamäťový efekt. Ide o batérie, ktoré si pamätajú svoju zostávajúcu kapacitu ak ste ich nenechávali často vybiť až do 0%. Čiže batérie, ktoré sú frekvenčne nabíjané od 20% – 80% (60% nabitie), laicky povedané zabudnú na zvyšných 40% a prestanú túto časť svojej kapacity používať čo značne ovplyvní ich výdrž. Práve preto by sa tieto batérie nemali nabíjať často a dôležité je úplné nabitie. Batérie typu Li-ion týmto pamäťovým efektom však netrpia a tak sa k nim treba správať opačne. Nabíjajte ich častejšie, skôr čiastočne napr. od 20% do 80%, nenechávajte ich v nabíjačke celý deň a nenechávajte ich klesnúť na 0%. Pri týchto typoch Vašej výdrži pomáha, ak tieto batérie nabíjate vždy práve vtedy, keď Vás na nízku hladinu energie upozorní Váš smartfón (zvyčajne 20%). Odborníci odporúčajú batériu Li-ion nabíjať úplným nabíjacím cyklom, čiže od 0-100% približne raz za mesiac. Tento proces je niečo ako reštart počítača a prekalibruje batériu, ktorá si aj naďalej bude plniť svoju funkciu presne tak ako má.

 

Je nočné nabíjanie v poriadku?

Ďalšia otázka, ktorá odpoveďou trápi mnoho používateľov. Väčšina aktuálnych smartfónov obsahuje funkciu, ktorá zastaví proces nabíjania pri dosiahnutí plného nabitia. Ak sa to však nestane, nevýhodou nočného nabíjania sú poplatky za elektrinu a prehrievanie batérie, čo Li-ion články nemajú príliš v láske.

Lion batéria smartfónu

 

Mám používať funkciu rýchleho nabíjania?

Mnoho Android smartfónov, ktoré sú dnes na trhu ponúka funkciu rýchleho nabíjania. Samsung si túto technológiu pomenoval slovami „ultra fast charging“, Motorola ponúka svoje „Droid turbo“, ktoré sľubuje 8 hodinovú výdrž len za 15 minút nabíjania, HTC zas „Rapid Charger 2.0“, ktoré umiestňuje do svojich TOP modelov a sľubuje až o 40% rýchlejšie nabíjanie. Telefóny s týmito funkciami disponujú väčšinou špeciálnym kódom, umiestneným v čipe známom ako Power management. Ten komunikuje s nabíjačkou a žiada od nej, aby batérii posielala silu pri vyššom napätí. Toto nabíjanie je síce výhodné pokiaľ naň nemáte dostatok času, no neodporúča sa používať ho pravidelne z prostého dôvodu. Rýchle nabíjanie a s ním spojené vyššie napätie spôsobuje zahrievanie Vašej batérie, čím prispieva k jej vyššiemu opotrebeniu.

Môžem použiť akúkoľvek nabíjačku?

Táto otázka patrí tiež k dilemám mnohých používateľov. Odpoveď je jednoduchá. Ak je to možné používajte vždy nabíjačku, ktorá bola dodaná s Vašim telefónom. Máte istotu, že spĺňa zadané normy a nemusíte sa báť poškodenia batérie. Ak sa chystáte použiť nabíjačku tretích strán vždy skontrolujte, či je táto nabíjačka schválená aj výrobcom Vášho telefónu. Lacné alternatívy z mnohých elektro portálov alebo z Číny sa zásadne neodporúčajú. Takáto nabíjačka totiž môže poškodiť Vašu batériu, či v horšom prípade spôsobiť požiar.

 

Ďalšie odporúčania a tipy

  1. Udržiavajte porty do ktorých sa napája Vaša batéria čisté.
  2. Nedopustite, aby bol Váš smartfón vystavený vyššej teplote ako 95 stupňov a obmedze rovnako jeho používanie v chladnom počasí.
  3. Šetrite Vašu batériu napríklad tým, že v telefóne vypnete Wifi, ak sa aktuálne nepoužíva. Povenujte sa manažmentu využitia batérie, upravte si jas, či vypnite 4G LTE pokiaľ ste v oblasti kde ho nemáte dostupné alebo vypnite push oznámenia.
  4. Dajte priestor overeným aplikáciám, ktoré Vám pomôžu optimalizovať využitie Vašej batérie.
  5. V prípade nadmerného využívania batérie si zaobstarajte aj záložnú batériu.

Starostlivosť o batériu je mnohými podceňovaná a tak sú často krát batérie smartfónov tým prvým, čo sa v nich začne kaziť. Podstatne slabšia výdrž na jedno nabitie dokáže naozaj znepríjemniť samotné používanie telefónu. Dodržiavanie všetkých tipov, či rád v tomto článku zaručene predĺži životný cyklus Vašej batérie. Nemusíte si ju predsa zničiť skôr, než je to potrebné čo Vás prinúti obzerať sa po novej.

Ak sa vám článok páčil, tak nám to dajte vedieť cez hodnotenie našej firmy na Google Maps. Ďakujeme.

Napíš komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.