Náradie na opravu telefónu

Výmena displeja na mobile

Niekedy sa stane, že aj napriek vašej preventívnej ochrane všetko zlyhá a vášmu telefónu už bol súdený tvrdý pád, ktorý si v plnej miere odnáša jeho displej. Vo väčšine prípadov hneď potom zostanete stáť ako obarení, no po rýchlom vytriezvení treba konať, taže vás čaká výmena displeja. V dnešnej dobe už nie je problém vyhľadať potrebné informácie, ktoré by vás doviedli k presnému návodu výmeny vášho displeja a tak nie ste odkázaní už iba na náš servis. V tomto článku si teda povieme o tom, čo všetko musíte pred výmenou vášho displeja vedieť a čo vás vlastne čaká.

Oprava telefónu

Zvážte náklady

V prvom rade je potrebné zvážiť náklady na výmenu. To je vlastne aj prvá vec, ktorá vás pri pohľade na váš rozbitý displej napadne. Koľko ma to vlastne celé bude stáť? Je to skutočne také drahé ako sa vraví? Vyplatí sa mi môj telefón vôbec opravovať alebo by som už radšej mal ísť do kúpi nového? To sú otázky na ktoré si musíte zodpovedať hneď v úvode.

Určite vám pomôžu internetoví dodávatelia servisných dielov, u ktorých si viete v ich katalógu nájsť presný typ vášho displeja a pozrieť cenu, za ktorú sa u nich dá objednať. Okrem toho je treba vziať do úvahy aj nepeňažné náklady, medzi ktoré patrí napríklad čas, ktorý nad týmto procesom strávite.

Ak rovnaký typ telefónu, ktorý práve používate stojí okolo 100€ anáklady na displej s dotykovým sklom sa pohybujú v podobnej cenovej relácii, je teda montáž nového displeja úplne zbytočná. Ak však nový displej tohto telefónu stojí okolo 20€, v tomto prípade už môžeme hovoriť o opodstatnenej oprave. Pozor si však dajte na lacné falzifikáty, ktoré sa určite neoplatí kupovať.

Nástroje, ktoré budete potrebovať

Niekedy zistíte, že nový displej, ktorý ste si objednali vám príde pripravený už aj s nástrojmi, ktoré na jeho výmenu budete potrebovať. Otvorenie telefónu je ošemetná záležitosť, ktorá vyžaduje rôzne skrutkovače alebo pinzety (výhodou sú plastové alebo uhlíkové).

Okrem toho sa vám tiež zídu predmety s ostrými hraniami, ktorými dokážete vysunúť alebo jemne vypáčiť potrebné súčasti. Typický mobilný telefón má väčšinou hviezdicové skrutky hneď pod krytom batérie, ktoré musíte odstrániť predtým, než sa dostanete k samotnému displeju.

Zásady výmeny displeja

Myslite na to, že rôzne typy mobilných telefónov disponujú rôznym typom konštrukcie a tak neexistuje univerzálny návod. Dnes si však konkrétnu výmenu displeja konkrétneho telefónu môžete ľahko vyhľadať vo video formáte napríklad na YouTube. V tom prípade stačí, ak veľmi presne napodobíte jej kroky, ktoré vám autor videa bude popisovať.

V prvom rade by ste teda mali zamieriť tam a zistiť, ako sa vlastne k displeju vášho konkrétneho telefónu dostanete. Zvyčajne zistíte, že váš mobilný telefón je tvorený z niekoľkých vrstiev, ktoré bude treba od seba opatrne oddeliť. To platí najmä pre sklo displeja, ktorý idete nahradiť.

Rozbité sklo iPhone

Otvorenie telefónu

Ak chcete vašu výmenu displeja začať, budete musieť pravdepodobne pokiaľ možno odstrániť zadný kryt, batériu a určiť miesto, kde môžu byť skryté skrutky. Oddeliť časti telefónu od seba vám pomôže niečo tenké, napríklad trsátko. Zvlášť pozor si dávajte na ploché káble, ktoré vyžadujú starostlivé uvoľnenie konektorov zo západky a často sú prevlečené v rôznych vrstvách hardvéru. Tieto káble sú jemné a ľahko sa roztrhnú. K ich uvoľneniu si neváhajte pomôcť pinzetou.

Vybratie displeja

Pred vybratím displeja sa presvedčte, že je oddelený od digitizéra. Nie je to nič náročné, pretože digitizér má zvyčajne svoj slot von v prípade, že je jeho kábel odpojený. Všimnite si však, že mnoho moderných telefónov má kombinovaný digitizér a displej. Teraz by ste mali mať v ruke už prázdnu stranu vášho telefónu iba so sklom na displeji, pripraveným na odstránenie. Toto sklo od displeja odstránite zvyčajne fénom alebo za pomoci teplovzdušnej pištole, ktorá zmäkčí použité lepidlo.

Neplatí to však vždy. iPhone má tieto časti napevno spojené, čiže pri poškodení predného skla alebo displeja, musíte vymeniť stále náhradný diel, ktorý sa skladá z obidvoch častí.

Nové lepidlo sa dá zakúpiť v extrémne úzkych rolkách, takže sa aplikuje naozaj pohodlne. Toto lepidlo je však v podstate ako obojstranná lepiaca páska, takže ak ju máte po ruke a dokážete ju nastrihať alebo narezať na extrémne tenké plátky (1 mm), tak ju môžete pokojne použiť. Lepidlo by malo byť najprv aplikované na rám telefónu až potom na sklo. Akonáhle máte lepidlo na svojom mieste a máte pripravené nové sklo, odstráňte ochranné prúžky na lepidle a zatlačte sklo na miesto.

Zaistenie správneho pripojenia káblov

Musíte sa pripraviť na to, že káble je potrebné vrátiť späť do ich štrbín a správne pripojiť. Telefón bude treba znovu zložiť vrstvu po vrstve s tým, že jeho komponenty budete tlačiť späť do krytu. Starostlivo ich umiestnite späť do správnej polohy, skontrolujte, či vám nezostali niekde visieť káble alebo prebytočné skrutky a všetko dajte do pôvodného stavu.

V prípade, že máte hotovo, dôkladne odtestujte svoj telefón, či všetky funkcie fungujú tak ako predtým. Telefón by ste mali za účelom kontroly funkčnosti zapnúť ešte pred upevnením konečných skrutiek, aby ste ho v prípade, že niečo nebude v poriadku nemuseli znovu celý rozoberať. Ak budete používať počas svojej výmeny displeja video, ktoré vám popíše presný postup u vášho konkrétneho telefónu, je vhodné pozrieť si ho celé skôr, než začnete s výmenou.

V konečnom dôsledku výmena displeja nie je jednoduchá, ale je to niečo, čo by ste mali zvážiť v prípade, že sa to cenovo vyplatí. Aj keď v procese výmeny displeja existujú určité zásady, ktoré sme si dnes prebrali, neplatia tu žiadne všeobecne dané a pevné pravidlá a rôzne telefóny sa v tomto procese líšia v závislosti na svojich výrobcov a celkovom vyhotovení. Do karát vám však hrá to, že na YouTube pravdepodobne nájdete kompletný návod o tom, ako postupovať pri výmene konkrétne u vášho telefónu.

V prvom rade sa ale do výmeny displeja nežeňte naslepo. Najprv si urobte akýsi prehľad o tom, čo stojí celková výmena, ďalej je dôležitý prieskum špecifický pre váš telefón, pozháňanie nástrojov potrebných k výmene, objednávka nového displeja a posledným krokom je už len to, že prekvapíte sami seba úspešnou výmenou displeja, ktorý vám bude naďalej svojou funkčnosťou robiť radosť.

Ak si na takúto výmenu netrúfate sami, radi vám ju zabezpečíme v našom Servise FunFatal. Zaručujeme kvalitu práce a originálne náhradné diely, rýchlosť a férovú cenu.

Ak sa vám článok páčil, tak nám to dajte vedieť cez hodnotenie našej firmy na Google Maps. Ďakujeme.

Napíš komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.